سختیگیر

سختی آب به دلیل وجود کاتیون های دو ظرفیتی و یا بیشتر ، در آب است. از مهمترین این کاتیون ها میتوان به کلسیم و منیزیم اشاره کرد.سختیگیر رزینی

سختی گیر چیست؟

دستگاهی است که بوسیله آن میتوان برخی املاح و ناخالصی های آب از جمله کلسیم و منیزیم که عامل اصلی تشکیل رسوب است را حذف نمود. روش های متنوعی جهت سختی گیری آب وجود دارد که بسته به شرایط ، یکی از این روشها انتخاب می شود از جمله ان میتوان به سختی گیر مکانیکی ، اسمز معکوس ، سختی گیر مغناطیسی ، سختی گیر الکترونیکی و … اشاره کرد.

کاربرد سختی گیر آب

دستگاه سختی گیر در صنایع مختلفی مانند:

سختی گیر رزینی(water softener)

این نوع سختی گیر که با اسم های سختی گیر مکانیکی و یا سختی گیر تبادل یونی نیز شناخته می شود. ، رایج ترین نوع سختی گیر در بازار است.

ساختمان سختی گیر

بدنه اصلی سختی گیر از فولاد می باشد. که با رعایت محاسبات فنی طبق استاندارد و متناسب. با فشار کاری و ظرفیت مورد نیاز طراحی و ساخته می شود. کلیه سطوح داخلی پس از سندبلاست با سه لایه رنگ اپوکسی پوشانده می شود. این نوع سختی گیر با کلیه تجهیزات شامل مانومتر ، شیر اوتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک ، لوله کشی گالوانیزه ، شیر هواگیری ، شیر تخلیه ، رزین، سلیس و منبع نمک از جنس پلی اتیلن به بازار عرضه میگردد.

مقاله :  موتورخانه چیست

نحوه عملکرد سختی گیر رزینی

در این نوع از سختی گیر برای نرم کردن آب از تبادل یونی استفاده می شود. به این صورت که آب سخت از میان رزین های تبادل یونی عبور داده می شود. و یون های سدیم و پتاسیم موجود در رزین جایگزین یون های سخت آب می شود. و کلسیم و منیزیم آب ، به رزین منتقل می گردد.

رزین های دستگاه سختی گیر دارای ظرفیت محدود می باشند و پس از مدت زمان معینی اشباع می شود و کارایی خود را از دست می دهد بنابراین لازم است سختی آب به صورت دوره ای و متناوب توسط Tds سنج کنترل گردد. اگر رزین با محلول کلر و سدیم 10% شستشو داده شود، خاصیت سختی گیری خود را باز می یابد.

روش احیا سختی گیر با شیر چند راهه (شیر سلوولو)

شیر چند راهه

ابتدا بایستی سختی گیر را از سیکل اصلی خارج کنیم. اهرم شیر را به مدت 10 الی 20 دقیقه روی حالت شماره 1 قرار می دهیم تا عمل شستشوی معکوس انجام شود . بعد از این مرحله شیر منبع نمک را باز می کنیم و اهرم را به مدت 30 الی 50 دقیقه روی حالت شماره 2 قرار می دهیم تا رزین با محلول نمک شستشو داده شود . سپس شیر منبع نمک را می بندیم و اهرم را روی حالت 2 نگه می داریم تا رزین با آب کاملا شسته شود. جهت بهره برداری از دستگاه اهرم را در حالت 3 قرار داده و منبع نمک را برای احیاء بعدی آماده می کنیم.سختیگیر رزینی

راهنمای انتخاب سختی گیر

عوامل متعددی در انتخاب ظرفیت سختی گیر موثر است از جمله سختی آب مصرفی ، حجم آب مصرفی در واحد زمان و … ما با استفاده از فرمول زیر ظرفیت مورد نظر را محاسبه می کنیم:

مقاله :  طبقه بندی دیگ بخار

Softener grain =15.9 * PPM * T * V

ppm : سختی کل آب

V: حجم آب بر حسب m^3/hr

T : زمان بر حسب ساعت

میزان نمک لازم برای احیاء سختی گیر

برای احیاء سختی گیر به طور کلی از سه نوع نمک استفاده می شود:

سنگ نمک: ماده معدنی که به طور طبیعی در زمین ایجاد می شود و از رسوبات نمکی زیرزمینی استخراج می گردد.

نمک خورشیدی : نمکی است که از طریق تبخیر آب دریا به دست می آید.

نمک تبخیر شده : از طریق استخراج رسوبات نمکی زیر زمینی تولید می شود و سپس با استفاده از انرژی گاز طبیعی یا زغال سنگ رطوبت آن تبخیر می شود.

بازه نرمال میزان نمک مورد استفاده برای احیاء رزین بین 6 الی 15 پوند نمک به ازاء هر فوت مکعب رزین است.

معادل 100 الی 240 گرم نمک به ازاء هر لیتر رزین ، که البته به طور رایج 250 گرم نمک به ازاء هر لیتر رزین مورد استفاده قرار می گیرد.

زمان تعویض رزین

  • رزین ها معمولا بعد از 10 سال به علت شکسته شدن نیاز به تعویض دارند.
  • در صورت آلوده شدن رزین با جلبک آب بایستی رزین تعویض گردد.
  • اگر دستگاه سختی گیر مدت زمان زیادی بلا استفاده بوده. و بوی تندی از رزین تشخیص داده می شود نیاز است رزین تعویض گردد.

شرکت بخار شعله خراسان با توجه به تجربه و سابقه طراحی و تولید سختی گیر رزینی. در اکثر نقاط ایران ، اکنون جزء شرکت های به نام در زمینه تولید این محصول می باشد. قیمت سختی گیر رزینی بستگی به حجم مورد نیاز دارد انتخاب نوع رزین هم در قیمت سختی گیر تاثیر به سزایی دارد.

مقاله :  لوله های آتشخوار در دیگ بخار

جهت مشاوره با تیم فنی بخار شعله خراسان تماس بگیرید:

09128978600

09152073141

05135415050

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.