ری هیتر

ری هیتر (Reheater ) قسمتی از دیگ بخار است که بخار در قسمت فشار بالای توربین ، یا توربین فشار قوی ، پس از اینکه قسمتی از حرارت خود را هنگام انبساط از دست می دهد ، به این قسمت هدایت می شود . در واقع انرژي بخار در خروجی توربين فشار قوي بعلت انجام کار افت پيدا مي‌کند. براي جلوگيري از وجود رطوبت در طبقات فشار ضعيف توربين، بايد اول انرژي بخارهاي برگشتي از توربين فشار قوي را بالا برده.، سپس به سمت توربين فشار متوسط هدايت نمود.

در دیگ بخار، ری هیترها چون بعد از سوپرهیترها و در معرض دود نصب شده اند، با استفاده از حرارت گازهای احتراق، درجه حرارت بخار را بالا می برند و معمولاً دمای بخار را به دمای اولیه آن می رسانند. ترتیب قرار گرفتن و ساختمان یک ری هیتر مانند سوپر هیتر است و از لوله‌هاي افقي و موازي تشکيل شده‌اند. اين لوله‌ها در مسير محصولات احتراق قرار می گیرد و حرارت گازهاي داغ را به داخل خود منتقل مي‌کنند. وجود ري هيتر بستگي به ظرفيت بويلر و نوع طراحي نيروگاه دارد.

دیگ بخار

در بويلرهاي با ظرفيت کم معمولا از ري هيتر استفاده نمي‌کنند ولي در بويلرهاي با ظرفيت بالابراي افزايش راندمان حتما از ري هيتر استفاده مي‌شود که اجزای ری هیتر مستقیم بطور با اجزای سوپرهیتر درگیر است و یا اینکه ممکن است به طور جداگانه، سوپرهیتر ثانویه در مقابل مشعل کوره، و ری هیتر در مقابل مشعل دیگری باشد. دمای بخار در ری هیترها، به وسیله ری سوپر هیتر ها کنترل می شود. دمای بخار در ری هیتر ها به وسیله دی سوپر هیتر ری هیتر ها کنترل می شود. معمولا ري هيتر به دو بخش اوليه و ثانويه و گاهي به چندين بخش تقسيم مي‌شود. اجزا ري هيتر عبارتند از:

1)      لوله سرد بازياب
2)      هدر ورودي ري هيتر
3)      لوله‌هاي ري هيتر
4)      هدر خروجي ري هيتر
5)      لوله‌هاي گرم بازگشتي
لازم به ذکر است که ری هیتر ها بیشتر در دیگ بخار واتر تیوب که در نیروگاهها جهت تولید برق استفاده می شوند. کاربرد دارد.
در بویلر های بخار طرح فایر تیوب ظرفیت بالا ، که به صورت مخزنی با کوره های بزرگ ، طراحی می شوند. بیشتر روی طراحی سوپر هیت ها کار می شود
1 پاسخ

تعقیب

  1. […] می‌کنم مقاله ری هیتر ها در دیگ بخار را در سایت بخار شعله خراسان مطالعه کنید تا با این […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.