دیگ روغن داغ

کاربرد دیگ روغن داغ یا هیتر روغن داغ مانند دیگ بخار یکی از مهم‌ترین مبدل‌های حرارتی مورداستفاده در صنعت است. که از به‌وسیله انتقال حرارت بین روغن داغ حرارتی و گازهای داخل که دارای دمای بسیار بالایی هستند، حرارت را منتقل  می‌کند.طراحی بویلرروغن داغ به این شکل است که احتمال بالا رفتن دمای روغن تا جایی که دچار انفجار یا آتش‌سوزی نشود را ایجاد می‌کند. از طرف دیگر کاهش فشار بسیار کمتری را در مسیر چرخش روغن رقم میزند.

برای به دست آوردن دمای بالای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد در دیگ‌ها نیاز به تحمل میزان فشار بسیار بالایی داریم و حتی ممکن است در برخی موارد امنیت دیگ به خطر بیافتد.با استفاده از دیگ روغن داغ ایجاد دمای بالا با فشار کم امکان‌پذیر می‌شود.

کاربرد دیگ روغن داغ در صنعت

کاربرد دیگ روغن در صنعت امروز بسیار متنوع است و به یکی از پراستفاده‌ترین دیگ‌ها جهت گرمایش غیرمستقیم تبدیل‌شده است. از سری کاربردهای در صنایع تولید چسب و رزین، صنایع شیمیایی جهت تولیدات انواع حلاّل و مشتقات نفتی می‌توان اشاره کرد.

از موارد رایج استفاده از این دیگ‌ها صنعت تولید آسفالت و قیر است.جایگزینی دیگ روغن داغ به‌جای دیگ بخار دلایل بسیار فنی، اقتصادی و ایمنی دارد که به‌اختصار اشاره خواهیم کرد.

مزیت دیگ روغن داغ نسبت به دیگر دیگ‌ها

  • دیگ روغن داغ دمای بسیار بالاتری از دیگ بخار تولید می‌کند به همین خاطر برای مصارف گرمایشی در دماهای بالای ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد کارآمدی بیشتری دارد.کنترل حرارت در دیگ روغن داغ بسیار ساده‌تر و آسان‌تر از دیگ بخار بوده به این دلیل در مواردی که نیاز به جذب حرارت بالا و قابل‌کنترل به‌صورت غیرمستقیم نیاز باشد، از این نوع بویلر  مصرف می‌شود.همراه مقاله کاربرد دیگ روغن داغ باشید.
مقاله :  سیستم گرمایشی دیگ روغن داغ

  • در دیگ بخار برای برخی عملکردها نیاز به فشار تقریباً زیادی است اما در سیستم ، تمام تجهیزات شما بدون فشار کار می‌کنند. این کار موجب کاهش احتمال وقوع انفجار در تأسیسات می‌شود و ضرورت کنترل و تنظیم ‌ فشار را از بین می‌برد.

  • بااینکه دستگاه‌های گرمایشی دیگ بخار به خاطر صرفه اقتصادی استفاده از آب برای بسیاری از رؤسا محبوب هستند اما به این نکته توجه داشت که این سیستم‌ها به دلیل چرخش مداوم آب، در برابر خوردگی بسیار حساس هستند. این سیستم ‌های گرمایشی بویلر بخار باید به‌دقت در برابر خوردگی کنترل شوند اما چون روغن داغ یک روان کننده است. مزیت دیگ روغن داغ عدم به وجود آمدن خوردگی در بخش مختلف آن است.

  • بویلر بخار ممکن است در زمان کار سروصدای زیادی ایجاد کند، اما از مزیت‌های بویلر روغن داغ، عدم ایجاد سروصدای گوش‌خراش است. این دستگاه به‌گونه‌ای طراحی‌شده که آلودگی صوتی کمتری‌ ایجاد ‌کند.

  • تنظیم و تعیین درجه حرارت موردنیاز آسان بوده و کاربرد دیگ‌های روغن را در صنایع مختلف افزایش می‌دهد،برای اینکه امکان کار و کنترل در دمای بیشتر از ۳۵۰ درجه در این بویلرها وجود دارد.

  • آب به‌عنوان ماده اصلی دیگ بخار احتمال دارد که به یخ تبدیل شود و این مسئله باعث بروز خطرات و مشکلاتی در سیستم بویلر بخار می‌گردد. یخ نزدن روغن حرارتی در دمای پایین یکی از نکات مثبت سیستم گرمایشی روغن داغ است.

  • آب ورودی دیگ بخار قبل از هر عملیاتی باید بهینه شود درصورتی‌که آب سخت شده باشد به‌وسیله دستگاه سختی گیر در ابتدا به آب نرم تبدیل شود.  نیازی به استفاده از این تجهیزات اضافی نیست. درنتیجه هزینه بسیار کمتری، چه در ابتدای راه‌اندازی و چه برای تعمیر و نگهداری به کارفرما و کارخانه‌ها مختلف تحمیل می‌گردد.
  • از مهم‌ترین مزیت برای کاربرد در برابر بویلر بخار، ایمنی بیشتر آن است.
مقاله :  بویلر روغن داغ

چرا دیگ روغن داغ تولید بخار شعله خراسان با دیگران متفاوت است؟

شرکت بخار شعله خراسان باسابقه درخشان فنی و علمی در تولید انواع دیگ و بویلر های صنعتی امروزه با به‌کارگیری مهندسین مجرب و استفاده از علوم روز اقدام به تولید سفارشی انواع  دیگ روغن داغ،دیگ بخار،دیگ آبگرم کرده است.مراحل تولید دیگ‌های این مجموعه دقیقه طبق خواسته‌های سفارش‌دهنده و متناسب با کاربرد دیگ روغن داغ در هر مجموعه است.ممنون که تا انتها مقاله کاربرد دیگ روغن داغ با بخار شعله همراه بودید.

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.