دیگ بخار

دیگ بخار و دیگ آبگرم

این مقاله در مورد تفاوت دیگ بخار و دیگ آب گرم می باشد.دیگ بخار یک محفظه بسته است که عموماً از فولاد ساخته شده‌ که در آن آب به وسیله یک منبع حرارت تولید شده توسط احتراق سوخت و در نهایت تولید بخار گرم می‌شود. بخار تولید شده ممکن است با فشار پایین برای کار صنعتی در کارخانه‌های پنبه, صنایع شکر و غیره تامین شود و دیگ آب گرم برای تولید آب‌گرم که می‌تواند برای تاسیسات گرمایش در فشار بسیار پایین استفاده شود. دیگ بخار یا بویلر بخار باید دارای حداقل ظرفیت حاوی ۱۰ لیتر آب باشد و حداقل فشار کاری آن باید ۳.۴ Kgf / cm ۲ باشد.

بخار گاز که هنگام عبور آب از مایع به حالت گازی شکل می‌گیرد. مولکول‌های آب به طور آزاد از  پیوندهای هیدروژنی جدا می‌شوند و آن‌ها را با هم نگه می‌دارند.با این حال وقتی مولکول‌های آب گرم می‌شوند پیوندهایی که مولکول‌ها را به هم متصل می‌کند سریع‌تر از آن که بتوانند شکل بگیرند شروع به شکستن می‌کنند.

در نهایت وقتی که به اندازه کافی گرما تامین ‌شود برخی از ملکول‌ها آزاد می‌شوند. این مولکول‌های آزاد گاز شفافی را شکل می‌دهند که به آن بخار یا به اصطلاح بخار خشک می‌گویند. بخار در طیف وسیعی از صنایع به کار می‌رود برای مثال فرآیندهای گرم بخار در کارخانه‌ها و توربین‌های بخار در کارخانه‌های برق را مورد استفاده قرار می‌دهند اما استفاده از بخار در صنعت به مراتب فراتر از این است.

دسته بندی بویلر یا دیگ ها

بویلرها را میتوان‌ به چند دسته طبقه‌بندی کرد :

  • دیگ‌های افقی، عمودی و شیب‌دار
  • بویلرهای بخار ساکن, قابل‌حمل و دریایی
  • دیگ‌های بخار لوله آتش و لوله آب
  • لوله‌های چند لوله‌ای و چند تیوب
  • دیگ‌های بخار کوره گردان
  • منبع حرارت (سوخت جامد, سوخت مایع و گاز, انرژی و انرژی هسته‌ای)
  • فشار کم, فشار متوسط و دیگ‌های بخار فشار بالا

دیگ های بخار ماشین سازی بخار شعله خراسان از ظرفیت 300کیلو گرم تا ظرفیت 15 تن در ساعت. به صورت افقی سه پاس wet back. ، افقی سه پاس Dry Back  و دو پاس  کوره برگشتی و ازنوع فایر تیوب تولید می گردد. کوره اصلی در طراحی بویلر بخار افقی با ظرفیت 5 تن در ساعت و بالاتر، به صورت تمام کاروگیت می باشد .این نوع طراحی باعث افزایش طول عمر بویلر، افزایش راندمان حرارتی کاهش مصرف سوخت و در نتیجه کاهش آلودگی هوا می گردد.

مقاله :  دیگ بخار 3 تن
دیگ های بخار لوله آتشی یا فایرتیوب (Firetube)

یکی از پرکاربردترین بویلرها در صنعت می باشند.

ساختمان  دیگ بخار افقی به این صورت می باشد که لوله ها از جنس آتشخوار بوده و شعله مشعل با عبور از داخل لوله ها و طی کردن مسیرهای مشخص آبی را که اطراف لوله ها را احاطه کرده به بخار تبدیل می کند.

در دیگ لوله آتشی یا فایرتیوب فضای بین لوله ها و محفظه اصلی دیگ از آب پر شده و شعله با عبور از داخل لوله ها و محفظه احتراق باعث تبخیر آب درون دستگاه می شود.

دیگ ‌های بخار فایر تیوب یا (آتش در لوله) شامل لوله ‌ی فولادی بلندی هستند. که گازهای داغ تولید شده در کوره آنها از درون این لوله‌ ها عبور کرده و آبی که باید به بخار تبدیل شود اطراف آنها جریان داشته و سیرکوله می‌شود. معمولاً برای ظرفیت های ۱۰۰ کیلوگرم بخار در ساعت تا ۳۰ تن بخار در ساعت از بویلرهای فایر تیوب استفاده می‌شود و برای ظرفیتها و فشارهای بالاتر (۲۵ بار به بالا) از بویلرهای واتر تیوب استفاده می‌شود.

دیگ های لوله آب یا واتر تیوب (watertube)

در این دیگ، که بیشتر در ظرفیت های بالا تولید می گردد، درون لوله ها از آب پر شده و فضای بیرونی آن با شعله احاطه می شود. این نوع از بویلر‌های واتر تیوب برای فشار کارهای بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد، آتش تولید شده توسط مشعل در کوره یک جریان گاز داغ (دود) را تولید کرده. که تمامی لوله ها را احاطه می کند.

راههای تشخیص بویلر صنعتی واترتیوب لوله آب و مشخصات فنی آن

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که کار خود را با بویلرهای لوله مستقیم شروع کرده باشید. و بعدها بفهمید که بویلرهای لوله آبی با لوله های خم دار هم وجود دارد. در واقع آخرین بویلری که با آن کار میکردیم یک بویلر لوله مستقیم بود و در فرایند بازسازی و به روزرسانی بویلرها یا همان اورهال کردن دیگ بخار (Boiler Overhall) با مسائلی مهمی دست و پنجه نرم میکردیم و مطالب مهمی را یافتیم و در حوزه توان و احتراق در دهه 1980، یک واحد مشعل جدید طراحی کردیم و کوره آن نوع بویلر را اصلاح کردیم.

مقاله :  طرز کار دیگ بخار

شاید هرگز یک بویلر پرچی را در خارج از موزه نبینید، چون دیگر این نسل از بویلر صنعتی واترتیوب لوله آب منقرض شده است. قوانین موجود در صنعت، جایگزینی تمام این بویلرها را الزامی کرده است و استفاده از آنها ممنوع می باشد. یک سوال اساسی که همه درباره آن می پرسند جلوگیری از نشت آن است.

دیگ بخار

برای این کار یک چکش برای تغییر شکل دادن فلز لازم است. آهنگرها همچنان فلز را گرم می کنند تا نرم شود سپس دو تکه را میکوبند تا کاملا به هم پیوند بخورند. اکثر اوقات ما اتصالات بویلر را به صورت سرد درزبندی می کنیم. مشکل اصلی بویلرهای پرچی، نشتی نیست بلکه ترکهایی است که بین پرچها به وجود می آید. در نهایت فهمیدند که این ترکها محصول جنبی نشتیهای ریزی است که آب را در محل اتصال متمرکز کرده و خوردگی قلیایی موجب ایجاد ترک میشد.

فقدان پرچکارها و درزگیرهای ماهر و توسعه جوشکاری که می توانست اتصال قوی تر و ارزان تری به دست بدهد آن را منسوخ کرد. درست مثل بویلر صنعتی واترتیوب لوله آب که نیازمند پوسته برای نگهداری سیال هستند.، بویلرهای فایر تیوب لوله آتش هم نیازمند درام یا هدر برای بستن انتهای لوله و ایجاد یک مسیر برای جاری شدن. سیال به لوله و همچنین محلی برای جدا کردن آب و بخار میباشند.

تفاوت دیگ بخار و دیگ آب گرم

دیگ آب گرم دیگ بخار
آب درون لوله‌ها وجود دارد و گازهای دودکش داغ آن‌ها را احاطه کرده‌است گازهای داغ دودکش در داخل لوله‌ها وجود دارند و آب اطراف آن‌ها را احاطه کرده‌است
آن‌ها کوره فشاری بالایی هستند و فشار عملیاتی حدود ۱۶۵ بار است کوره (pressure)کم‌فشار هستند و فشار عملیاتی حدود ۲۵ بار است
نرخ تولید بخار در دیگ بخار آب به میزان بالای ۴۵۰ تن در ساعت است نرخ تولید بخار  پایین است ۹ تن در ساعت
سطح زمین مورد نیاز برای تولید بخار کم‌تر است یعنی ۵ متر مربع در هر تن در ساعت سطح زمین مورد نیاز برای تولید بخار بیشتر است یعنی ۸ متر مربع در هر تن در ساعت
حمل و نقل و نصب آسان است چون قطعات آن می‌توانند از هم جدا شوند حمل و نقل و نصب در این نوع  دشوار است
بازده کلی تا ۹۰ % است راندمان کلی تا ۷۵ % می‌باشد
همیشه روی بازه‌ای نوسانی کار می‌کند می‌تواند در بازه‌ای نوسانی برای مدت‌زمان کوتاه‌تر کار کند
جهت جریان آب به خوبی تعریف شده‌است.یعنی مسیر مشخصی برای گردش آب فراهم شده‌است جهت جریان آب در  به خوبی تعریف‌نشده است
هزینه عملیاتی بالاست هزینه عملیاتی پایین است
احتمال اتش سوزی و ذوب شدن لوله در دیگ بخار آب بیشتر است احتمال ذوب شدن و آتش‌سوزی در لوله آتش کم‌تر است
انفجار  هیچ تخریب عمده‌ای را برای کل دیگ بخار تولید نمی‌کند به دلیل ترکیدن، خطر بیشتری برای آسیب زدن  وجود دارد.
برای راه‌اندازی این  یک فرد ماهر نیاز است برای راه اندازی به فرد ماهر نیازی ندارد
هزینه نگهداری بالا هزینه نگهداری کم
وزن آن‌ها سنگین است آن‌ها سبک و سنگین هستند
آن برای نیروگاه بزرگ مناسب است آن برای نیروگاه کوچک مناسب است
مقاله :  سوپاپ اطمینان در دیگ بخار

نتیجه گیری

وقتی صحبت از تفاوت بین دیگ بخار و دیگ اب گرم(دیگ بخار اب نامیده میشود) اصول کار هر دو دستگاه کم و بیش یکسان است.اما گاهی اوقات بخار ایجاد شده در دیگ های بخار در قسمتی جداگانه جمع میشود.در بیشتر موارد سوخت سوزانده شده در دیگ بخار و دیگ اب گرم یکسان است.

دیگ بخار و دیگ اب گرم شباهت های زیادی دارند اما در زمینه های کاربردی تفاوت دارند.ازآنجا که دیگ بخاراز قدرت بیشتری برخوردار است معمولا در مصارف صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد از طرف دیگر دیگ اب گرم درموارد گرمایش استفاده می شود.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دیگ بخار،دیگ اب گرم و دیگ روغن داغ میتوانید مطالب سایت بخار شعله خراسان رامطالعه کنید.حتما جدول تفاوت دیگ بخار و دیگ آب گرم را تا انتها مطالعه کنید.

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.