دیگ بخار

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کاهش هزینه‌های عملیاتی استفاده از تجهیزات بهره‌وری انرژی است. برای شروع کاهش صورتحساب ماهانه این است، که چگونه تعمیر و نگهداری بویلر را انجام داده‌اید و چگونه دیگ بخار به‌طور مؤثر کار می‌کند، نگاه کنید.با مقاله کارایی دیگ بخار همراه ما باشید.

قبل از اینکه به نکات و کارایی بویلر برسیم، باید معنای دیگ بخار را بدانیم. بیشتر گرما از بویلر صنعتی در دودکش یا آب دیگ به هدر می‌رود. نکته این است شرایطی ایجاد کنید که کمترین مقدار ممکن از گاز دودکش در پایین دمای ممکن تولید شود. این امر باعث افزایش کارایی دیگ می‌شود.

دیگ بخار در هوای سرد کار می‌کند آب را گرم کرده و آن را به بیرون از دودکش می‌فرستد. دمای پایین گاز دودکش مناسب است به این دلیل که در دمای بالاتر، انرژی بیشتری از گاز دودکش منتقل می‌شود. بویلر با آب سرد، کار می‌کند و با استفاده از گرما آن را تبدیل به بخارمی کند.

کارایی دیگ بخار

چه دیگ اجاره کنید یا بخرید، باید هزینه‌ای صرف کنید. در اینجا چند نکته ساده برای کمک به ایجاد سیستم دیگ بخار کارآمدتر و صرفه‌جویی در صورت‌حساب‌ها بیان می‌شود.

کاهش درجه حرارت دودکش‌ها

یکی از راه‌های افزایش کارایی دیگ بخار پایین آوردن دمای دودکش است. این کار ممکن است به‌سادگی تنظیم شبانه یا روزانه کاهش فشار بر روی بویلر یا دمای کار در دیگ هیدرولیک در زمان خاموشی یا در روزهای پاییز و بهاری باشد.

مقاله :  اکونومایزر

نصب اکونومایزر برای دیگ بخار

اکونومایزر از گرمای اتلاف شده گاز دودکش به‌صورت دیگر استفاده می‌کند تا آب ورودی دیگ بخار را گرم کند. اگر دیگ شما اکونومایزر ندارد یا اکونومایزر شما کار نمی‌کند، باید اولویت اول کار باشد. اکونومایزر در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌کند و اثرات مضر تغذیه بویلر با آب سرد را کم می‌کنند.

کنترل منظم مشعل

به‌طور مرتب آب را کنترل کنید و لجن‌ها را پاک‌سازی کنید. برای احتراق مناسب سوخت داخل بویلر، مقدار مشخصی از اکسیژن موردنیاز است. اگر هوا کم باشد، کربن موجود در سوخت به‌طور ناقص اکسید خواهد شد و منواکسید کربن تولید می‌شود. این امر باعث می‌شود حرارت کمتر آزادسازی شود، به این دلیل که سوخت به‌طور کامل نسوخته و باعث کاهش بهره‌وری در مصرف سوخت می‌شود.همراه مقاله کارایی دیگ بخار باشید.

نصب درایور فرکانس متغیر (VFD)

اگر شما با VFD آشنا نیستید یا سیستمی دارید که از آن‌ها استفاده نمی‌کند، بهتر است بدانید که یک صرفه‌جویی باورنکردنی در انرژی، از مفهوم شناخته‌شده قانون وابستگی برای پمپ و فن حاصل می‌شود.

اگر سیستم بویلر شما دارای یک فن یا پمپ دورانی است و توسط یک تعدیل‌کننده یا سوپاپ تنظیم می‌شود، ممکن است زمانی که در بارگیری‌های سبک‌کار می‌کند، مقدار زیادی از برق را اتلاف دهد. به‌جای آن VFD اجازه جریان کنترل سیستمی با فن یا پمپ را به شما می‌دهد.

عایق سازی سوپاپ‌ها

بسیاری از کارخانه‌ها از عایق کردن سوپاپ‌ها در اتاق نگهداری دیگ بخار دوری می‌کنند و هرگز آن را به عقب برنمی‌گردانند چون کار مشکلی است.با این شرایط، در معرض هوا قرار دادن این دریچه‌های بزرگ باعث هدرشدن گرما می‌شود و اتاق بویلر را به‌صورت غیرقابل‌تحملی گرم می‌کند حتی باوجود قیمت‌های پایین گاز، عایق کردن این شیرها با یک پتو می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی صرفه‌جویی کند، راحتی اتاق دیگ را بهبود بخشد، خطر سوختگی را کاهش دهد و درعین‌حال اجازه دسترسی آسان برای تعمیر و نگهداری را فراهم کند.

مقاله :  سوخت دیگ بخار

پاک‌سازی دیواره‌های خارجی لوله‌ها

باگذشت مدت‌زمانی، احتمالاً بر روی بخشی از لوله‌های دیگ بخار دوده ایجاد شود، در سیستم‌های قدیمی‌تر این لایه دوده به‌عنوان یک عایق عمل می‌کند و باعث کاهش سرعت انتقال حرارت و افزایش مصرف سوخت می‌شود.

نظافت لوله‌های آب

اگر سختی آب دیگ بخار بیش‌ازاندازه بالا باشد، به‌صورت نامناسب اصلاح‌شده باشد یا بویلر به‌صورت منظم تخلیه نشود، لایه‌ای روی سطوح انتقال حرارتی جمع می‌شود. این لایه مانع منتقل شدن حرارت می‌شود و کارایی را کاهش می‌دهد.

بازگردانی میعانات به دیگ بخار

بخار حرارت خودش را منتقل و متراکم می‌شود درنتیجه میعانات تشکیل می‌شود. این مورد غیرقابل‌قبول است که این مواد را از بین ببرید، به دلیل اینکه آب پاک بدون جامدات و گازهای مجاز است که دوباره در خود دیگ بخار آماده استفاده است.

کاهش هوای اضافه بویلر

دیگ بخار برای احتراق کامل نیاز به هوا اضافی دارد. اگرچه ضروری است، مقدار هوای بیش‌ازحد می‌تواند کارایی کاملاً متفاوتی برای بویلرصنعتی ایجاد کند. از طرفی هوای بیش‌ازاندازه کم باعث می‌شود دیگ دود و مونوکسید کربن خطرناک تولید کند، درصورتی‌که هوای بیش‌ازحد کارایی دیگ را کاهش می‌دهد.

کاهش سرریز آب

منظور از سرریز آب بویلر بخار این است، بخاری که از دیگ بخار خارج می‌شود همراه با مقداری آب است. آب ناخالصی مانند جامدات حل‌شده را می‌برد. این ناخالصی در اطراف دیگ در داخل قطعات مانند شیرهای کنترل و تنظیم‌کننده فشار قرار می‌گیرد و باعث خسارت زیادی و افزایش هزینه‌های نگهداری می‌شود.

کاهش استفاده از بخار

بهترین راه‌حل برای صرفه‌جویی در سوخت و برق برای دیگ، کاهش استفاده از بخار در فرایندها است. لوله‌های عایق‌بندی و مخازن گرم شده بخار، می‌توانند به‌صورت قابل‌توجهی مصرف بخار و مصرف سوخت را کاهش دهند.با ادامه کارایی دیگ بخار همراه بخارشعله باشید.

مقاله :  ری هیتر ها در دیگ بخار

کنترل تله بخار

تله بخار سوراخ شده، فرسوده یا فقط شکسته می‌توانند بازشوند و اجازه دهند بخار به‌طور مستقیم وارد سیستم میعانات گازی شود، برای اینکه اطمینان حاصل کنید که دیگ بخار در حال کار با حداکثر توان کار می‌کند، تله‌های بخار خود را به‌طور مرتب بررسی کنید و تله‌های شکسته یا چسبی را جایگزین کنید.

توربولاتور وسیله‌ای برای افزایش کارایی

روش‌های معمول افزایش راندمان مبتنی بر بازیابی انرژی خروجی همراه دود. و استفاده ازآن‌جهت پیش گرم كردن آب یا هوای ورودی به دیگ بخار است.در استفاده از توربولاتور هدف اصلی دستیابی به روشی است. كه میزان انتقال حرارت از دود به آب داخل بویلر افزایش‌یافته.، دمای خروجی دود کاهش‌یافته، و درنتیجه راندمان بویلر افزایش یابد.استفاده از توربولاتور روش مقرون‌به‌صرفه تری در افزایش راندمان مجموعه بخار نسبت. به استفاده از اكونومایزر و یا پیش گرم‌کن هوا است.

کنترل و نظارت بر رنج تخلیه

تخلیه به‌صورت آرام  ناخالصی‌ها، مثلاً سختی آب را از دیگ می‌زداید و ملزوم است که سطوح دیگ بخار را تمیز و پاک نگه‌دارید.در این مقاله با 14 روش برای افزایش کارایی دیگ بخار آشنا شدید اگر قصد خرید و مشاوره در این زمینه‌دارید با بخار شعله خراسان در تماس باشید.برای تعویض دیگ بخار دست دوم با شماره های زیر تماس بگیرید.امدواریم مقاله کارایی دیگ بخار مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

جهت مشاوره با تیم فنی بخار شعله خراسان تماس بگیرید

۰۹۱۲۸۹۷۸۶۰۰

۰۹۱۵۲۰۷۳۱۴۱

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.