دیگ بخار عمودی

دیگ بخار عمودی

بخار شعله خراسان با بهره گیری از دانش روز دنیا و همچنین کارشناسان متخصص خود، در زمینه طراحی نوین این محصول به راندمان  حرارتی بالایی دست یافته است.  طراحی بدنه دیگ به گونه ایی است که به حداقل فضای فیزیکی برای نصب نیازمند است. دیگ بخار عمودی بخار شعله مجهز به سیستم پیش گرم هوای ورودی احتراق است که سبب احتراق کامل تر ،کاهش مصرف سوخت و همچنین افزایش بازده حرارتی میگردد. کلیه تجهیزات ایمنی و هشدار دهنده لازم بر روی این محصول نصب میشوند. این نوع دیگ بخار قابلیت کار با هر دو سوخت گاز و  گازوئیل و یا هر دو را دارا میباشند.

کاربرد دیگ بخار عمودی (ایستاده)

دیگ بخار عمودی به دلیل اینکه فضای کمی اشغال میکند، از آن به عنوان دیگ بخار کوچک نیز نام برده می شود.مهم ترین کاربرد دیگ بخار عمودی در خشکشویی ها و استفاده از آن به عنوان دیگ سونا بخار می باشد.

قیمت دیگ بخار

قیمت دیگ بخار به عوامل مختلفی بستگی دارد:

فشارکاری تجهیزات بخار، نوع سوخت، تجهیزات بکار رفته، انتخاب نوع مشعل بویلر ،کاربرد بویلر، راندمان، استاندارد، نگهداری، خدمات پس از فروش، بیمه نامه و نحوه ساخت که منجر به انفجار نشود همگی در قیمت تمام شده دیگ تاثیر میگذارد.

اکثر افراد بدنبال بویلر صنعتی با هزینه کمتر هستند تا بتواند در صنعت و کار خود از آن استفاده کنند. و هیچ گونه اطلاع فنی از آن ندارد. که چرا هزینه این بویلر کمتر است. و متاسفانه اقدام به خرید میکنند. اما قبل از خرید باید از تمامی جزئیات مطلع باشید و با مشاوران متخصص مشورت کنید. تا بتوانید یک بویلر صنعتی با راندمان و طول عمر بالا داشته باشید. از همه مهم تر از مشکلات احتمالی از قبیل انفجار یا خرابی در بویلر صنعتی که خریداری میکنید جلوگیری به عمل آورید.

مقاله :  طبقه بندی دیگ بخار

مشخصات دیگ بخار عمودی

دیگ بخار عمودی به عنوان یکی از بویلر های متعارف در صنایع مختلف می باشد که از ساختمان مشابهی مانند سایر بویلر ها برخوردار می باشد بویلر بخار ایستاده در حالت کلی دارای پوسته یا بدنه یا شل ، کوره اصلی و فرعی و لوله های پاس های حرارتی و اجزا و اتصالات دیگر می باشد.
بویلر بخار اصولا در دو طرح اصلی افقی و عمودی ساخته می شوند  که نوع اول بیشتر در پروژه های تحقیقاتی جهت سونا جکوزی و موارد مشابه استفاده قرار می گیرد و نوع دوم نیز در دو نوع 2pas و 3 pas تولید می شود که موارد مصرف آن جهت کارخانه های صنایع غذایی و تولید قارچ و فرآورده های بتنی و موارد مشابه استفاده میشود.

دیگ بخار ایستاده و انواع آن، نوعی دیگ بخار لوله آتش یا لوله آب است . در آن بشکه یا پوسته دیگ بخار بجای جهت افقی که رایج تر می باشد ،جهت عمودی دارد.از دیگ بخار عمودی برای انواع وسایل نقلیه مجهز به بخار و سایر ماشین های متحرک ، از جمله لوکوموتیو بخار اولیه استفاده می شود.در این نوع دیگ به مانند دیگ افقی بخار از آرایش مختلف لوله ای استفاده شده است . که به دو دسته کلی فایر تیوب و واتر تیوب تقسیم بندی می شوند.

انواع دیگ بخار عمودی فایر تیوب

دیگ لوله آتش عمودی :

در این نوع دیگ برای افزایش سطح حرارتی و راندمان سیستم از یک کوره و چندین  لوله که محصولات احتراق از آن عبور می کند،به صورت عمودی در درون بشکه دیگ قرار داده شده اند. این نوع دیگ به دلیل اشکالات زیادی که دارند رایج نمی باشند.

مقاله :  تفاوت دیگ بخار و دیگ آبگرم

دیگ بخار ایستاده با لوله آتش افقی

نوعی بویلر بخار کوچک است که برای تولید بخارماشین آلات صنعتی  کوچک استفاده می شود.از مشخصات این نوع دیگ چیدمان تعداد زیادی لوله کوچک به صورت افقی در کنار هم می باشد.از این دست بو یلر ها به طور گسترده ای در کشتی ها به عنوان بویلر کمکی استفاده می شود.

انواع دیگ بخار عمودی واتر تیوب

دیگ بخار متقاطع عمودی

این نوع دیگ یکی از رایج ترین نوع دیگ در بین دیگ های بخار کوچک عمودی می باشد.از مزایای این دیگ ساخت آسان و مقاوم آن است. همچنین این دیگ نیاز به تعمیرات و نگه داری کمی دارد.

دیگ بخار عمودی سر نیزه ای

نوعی دیگ لوله آب است که در آن لوله های آن تک سر هستند. لوله ها از یک انتها بسته می شوند و متحدالمرکز هستند .

دیگ بخار لوله ای

یک نوعی از دیگ بخار عمودی است که معمولاً به صورت دیگ بخار کمکی یا دیگ بازیافت حرارت استفاده می شود.

دیگ بخار لوله آب مارپیچی 

نوعی دیگ از خانواده دیگهای بخار لوله ای عمودی هستند . لوله های تولید کننده بخار آنها لوله های مارپیچی باریکی هستند.که به صورت دایره وار در اطراف یک کوره عمودی مرکزی مرتب شده اند.

مزایا و مشخصات فنی

 1. ساختار این دیگ ها مطابق با استاندارد بین المللیBS2790 و استاندارد ملی isiri 4231 می باشد.
 2. فولاد مصرفی در ساخت بدنه و کوره از نوع ورق آتشخوار DIN17155-17Mn4 می باشد.
 3. این دیگ ها با ظرفیت های60 کیلوگرم تا 500 کیلوگرم در ساعت قابل طراحی و ساخت میباشند.
 4. فشارکار 6 تا 10 بار
 5. مشعل بنا به خواست مشتری می تواند گازسوز، گازوئیل سوز و یا دوگانه سوز باشد.
 6. ایزولاسیون از  پشم سنگ (ROCK WOOL) با دانسیته 80 می باشد
 7.  پوشش نهایی از ورق استنلس استیل می باشد
 8. کلیه جوشکاری ها توسط جوشکاران مجرب و تایید صلاحیت شده و بر اساس WPS و PQR مورد تایید اداره استاندارد انجام می شود.
 9. جوش ها در حین فرایند ساخت توسط واحد کنترل کیفیت و همچنین نماینده رسمی شرکت بازرسی ( مورد تایید اداره استاندارد) تحت بازرسی ( RT , MT , VT, UT ) قرار می گیرد. و در نهایت پس از تکمیل شدن مونتاژ و جوشکاری ، دیگ با فشار 1/5 برابر فشار طراحی توسط بازرس تست هیدرواستاتیک می شود. و پس از تایید نهایی گواهی و پلاک استاندارد برای دیگ صادر می گردد.
مقاله :  دیگ آبگرم و دیگ آبداغ

 تجهیزات کنترلی دیگ بخار عمودی

 • مشعل
 • پمپ آب
 • شیر خروجی بخار
 • کنترل کننده سطح آب (level control)
 • شیر تخلیه زیر لول کنترل
 • نشان دهنده سطح آب (آبنما مغناطیسی و شیشه ای)
 • مانومتر (نشان دهنده فشار)
 • شیر ورودی آب
 • ترموستات اگزوز
 • شیر تخلیه ( بلودان)
 • پرشر سوئیچ
 • شیر اطمینان
 • شیر یک طرفه دیسکوولو استیل
 • مدار فرمان

جهت مشاوره با تیم فنی بخار شعله خراسان تماس بگیرید:

09128978600

09152073141

05135415050