دیگ بخار عمودی

انواع دیگ بخار و دیگ آب گرم (Boiler) امروزه جایگاه ویژه ایی در صنعت جهان دارند موارد مصرفی دیگ بخار در صنعت شامل نیروگاه ها، صنایع غذایی، پتروشیمی، استریلیزاسیون می شود. که هرکدام مدل های مختلف دیگ بخار یا دیگ آب گرم مخصوص خود را دارند. دراین مطلب قصد داریم تا مدل های مختلف دیگ بخار و دیگ آب گرم را در سایت بخار شعله معرفی کنیم.

دیگ بخار محفظه ای است که در درون آن آب به کمک یک منبع گرمایی تولید می شود. دیگ بخار از یک پوسته ساده و یک لوله تغذیه و یک خروجی بخار تشکیل شده که روی آن با آجر پوشیده می شود، سوخت در داخل پوشش دیگ سوزانده می شود و گرمای آزاد شده از روی سطح پایینی پوسته که شبیه کتری است عبور داده می شود.

انواع دیگ بخار

آتشخوار (Fire Tube):

آتشخوار که متشکل از لوله های طولانی هستند که از طریق گازهای گرم از لوله عبور می کنند و در اطراف ان آب به بخار تبدیل میشود. این نوع دیگ به دیگ بخار دود (boiler smoke) یا دیگ های دارای لوله و محفظه شناخته میشوند که دارای هزینه تولید پایین تر و مصرف سوخت کارامد و اسان تر است. حجم بخار خروجی 17.5 کیلوگرم و ظرفیت آنها تا 25 تن است.تا پایان مقاله انواع دیگ بخار همراه ما باشید.

انواع آتشخوار

کورنیش (Cornish):

انواع دیگ بخار که دارای لوله هایی با فشار بالا هستند. این مدل دارای سیلندر های افقی طولانی با یک دودکش بزرگ با شعله آتش است. سوخت در ناحیه رطوبتی برای تولید گازهای گرم اضافه می شود گازها گرما را به آب انتقال می دهند و این مرحله بارها تکرار میشود تا آب به نقطه جوش برسد و تولید بخار کند.

مقاله :  دیگ بخار در تولید قارچ

گازها پس از رسیدن به انتهای لوله ، آتش را به قسمت یکی از دو سوپاپ جانبی (جایی که در مسیر دودکش یا اگزوز اصلی) هدایت می کنند و حداکثر انتقال گرما در بخش لوله آتشخوار و پوسته رخ میدهد.

برای بهره برداری بیشتر از این مخازن درب اتاق آجری شده (که به اصطلاح دیگ بخار کوره آجری می گویند) تعبیه می شود.

لنکاشیر (Lancashire):

لنکاشیر از مدل های مختلف دیگ بخار یا دیگ آبگرم هستند که مشابه با دیگ کورنیش است با این تفاوت که لنکاشیر دارای دو مخزن بزرگ آتش است و محدوده فشار دیگ بخار حدود 7/0 مگاپاسکال تا 2 مگاپاسکال (MPA) و کارایی آن بین 60 تا 70 درصد است. سوخت این دیگ گریت (Great Wall) است.85 درصد گرما گرما زمانی که گازهای گرم در لوله آتش قرار می گیرند، در حالی که 15 درصد در آنها در پایین و سمت دود قرار می گیرند منتقل می شود.

مرطوب (Wetback Boiler):

قسمت تحتانی دیگ مرطوب بوده و اتاقک باز موجود در دیگ کاملا توسط آب احاطه می شود . مخزن احتراق توسط آب احاطه می شود و گرما در گازهای دودکش به شکل مطلوبی استفاده میشوند. در این مدل ضایعات رادیویی کاهش میابد، بخاطر این است. که هیچ یک از بخش های اتاقک احتراق به فضای باز انتقال پیدا نمی کنند. بلکه با آب احاطه می شوند.

دیگ بخار مرطوب دارای تلفات کمتر و مصرف سوخت بهینه تر است، بیشترین و بصرفه ترین نوع Wetback Boiler هستند.

سوپرهیت یا بار خشک (Superhit Boiler):

این نوع دیگ بخار با مخزن معکوس در دیگ های عقب خشک با آب کاملا احاطه نمی شود. قسمت تحتانی در معرض جو قرار دارد این کار باعث افزایش تلفات پرتو منجر میشود، به دلیل اینکه گرمای تابشی بجای انتقال به آب به قسمت مخزن منتقل میشود. و بخار مرطوب به جو تبدیل میشود. مدل های مختلف نسل قبلی قابلیت این را دارند که تبدیل به نوع خشک شوند.

مقاله :  دیگ بخار 5 تن

دوپاس حرارتی (Boiler with thermal duple):

از اسم این نوع پیداست که مراحل تولید آب گرم  در دو مرحله انجام میشود و گازهای احتراق دوباره حرکت می کنند. گازهای احتراق باید قبل از رسیدن به اتاقک معکوس خنک شوند زیرا دمای بیش از حد باعث بهم ریختگی و ترک خوردن لوله ها میشود. رنج انتقال حرارت حداکثر در مرحله میتواند انجام شود، این مقدار با افزایش پاس ها و گذرگاه های حرارتی کاهش می یابد.

سه پاس حرارتی (Boiler with three thermal passes):

دیگ بخار سه پاس، سه راه برای انتقال حرارت فراهم میکند، دمای پشته سه پاس حرارتی کمتر از مدل مشابه با دو پاس حرارتی است با همان طراحی دارای میزان فشار عملیاتی بالاتری خواهد بود. هرپاس در باید با سطوح مقطعی ساخته شده باید مناسب با سرعت گاز دودکش و از آن بتوان سرعت گاز مطلوبی استخراج کرد. که دراین حال انتقال حرارت به حداکثر میرسد. و کاهش راندمان عملکرد در داخل لوله ها کاهش می یابد.

جمع‌بندی

همانگونه که در مطلب مشاهده کردید ما با انواع دیگ بخار یا دیگ آبگرم بسیار متنوع و با کارایی متفاوت اشنا شدیم هریک از دستگاه بسته به نیاز محیط شرکت یا محل کار متفاوت است. تصمیم گیری و برآورد هزینه هر محصول برای مصرف کننده به احده خیش است.چنانچه قصد خرید یا مشاوره در خصوص دیگ بخار یا دیگ آب گرم را دارید از طریق سایت شرکت بخار شعله خراسان همراه ما باشید.

11 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.