کاربرد دیگ بخار صنعتی

دیگ بخار

این مقاله در مورد کاربرد دیگ بخار صنعتی می باشد.دیگ بخار یا بویلر بخار نقش و جایگاه بسیاری مهمی در صنعت کشورهای امروزی دارد و چرخه تولید بسیاری از مشاغل و تولیدی را دیگ بخار می‌چرخاند. این دیگ‌ها در موارد بسیاری کاربرد دارند و حتی در مدل‌های خانگی می‌توان مشاهده کرد و این دیگ‌های بخار، دیگ آبگرم و دیگ آب داغ جزو اصلی مصارف خانگی و صنعتی شده است. در مقاله‌های قبلی به انواع مدل‌ها، تجهیزات و سیستم گرمایشی و استانداردهای لازم دیگ بخار موردبررسی قراردادیم در این مقاله قصد داریم تا از سری کاربردهای مختلف دیگ بخار در صنعت را برای شما موردبررسی قرار دهیم. تا انتهای مطلب همراه بخار شعله خراسان باشید.

کاربرد دیگ بخار در صنعت بسته‌بندی سخت و صنعت پلاستیک

اقلام پلاستیکی و بسته‌بندی سخت معمولاً نیاز به تغییر درجه حرارت در حین فرآیند دارد و بعد از گرم شدن نیاز به سرد شدن سریع است. برای همین از تجهیزاتی استفاده می‌شود که گرمای انعطاف‌پذیر و کارآمد تولید می‌کند. فرآیندها شامل تولید و ساخت موارد زیر خواهد بود:

 • بطری‌های شیشه‌ای و پلاستیکی
 • سینی‌های خوراکی و دارویی، گلدان‌ها و اتاقک‌ها
 • مقوا و لیوان پلاستیکی
 • قوطی‌ها
 • بستن، پیچ، کلاه تاج و اصطکاک مناسب.
 • کاغذ یا فایبرگلاس، ورق، جعبه، سینی و…

در هرکدام از این بخش‌ها از دیگ بخار استفاده می‌شود.همراه مقاله کاربرد دیگ بخار صنعتی باشید.

کاربرد در صنعت قیر

از کاربردهای  قابل‌توجه بویلر می‌توان استفاده از آن برای تولید مصالح ساختمانی اشاره کرد. قیر به‌عنوان عایق در بخش‌های مختلف ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد یکی از این مصالح است.

فرایند آماده‌سازی قیر باید مخازن ذخیره‌سازی آن گرم شود و دمای قیر باید به‌اندازه محدود استاندارد در دمای بالا ثابت باشد تا حالت مایع آن حفظ شود و قابلیت پمپاژ داشته باشد. اگر حرارت قیر پایین بیاید پمپاژ آن تقریباً غیرممکن می‌شود، بنابراین برای استفاده از آن باید منبع حرارت دقیق بویلر بخار استفاده کرد.

برای اماده‌سازی یا گرم کردن قیر سه روش وجود دارد مهم‌ترین منبع حرارت دیگ آبگرم است که هنگام استفاده از آن می‌تواند انتقال حرارت بالایی را به دست آورد. حرارت دوم استفاده از بخار است. که یکی از روش‌های حرارت دادن است، بخار تولیدشده توسط  مزیت‌های مختلفی دارد. مثل ضریب انتقال حرارت بالا، ویژگی‌های حرارت نامناسب در فشار کم و توانایی انتقال حرارت در دمای ثابت است.

صنعت پارچه، خشک‌شویی، بافت

شستشو با بخار کیفیت تأثیر زیادی درنتیجه نهایی دارد و حرارت موردنیاز برای رنگ‌آمیزی پارچه نیز با کمک این دستگاه تولید می‌شود، دربسته بندی پارچه و اتوی لباس از بخار می‌توان استفاده کرد. کاربرد دیگر در صنایع خشک‌شویی بسیار گسترده به‌طوری‌که اکثر شرکت‌ها که محصولات مرتبط با خشک‌شویی را عرضه می‌کنند دیگ بخار را نیز در محصولات خود می‌گنجانند.

مقاله :  برتری دیگ بخار افقی به عمودی

بویلر در صنعت الوار و چوب

صنایع چوب و کاغذ در مرحله اول به تولید الوار چوب، کاغذ، مقوا و درنهایت به بازیافت کاغذ می پردازد. برای ساخت محصولات مختلف در این صنعت نیازمند مقدار زیادی انرژی هستیم، این انرژی توسط دیگ بخار تولید می‌شود. می‌توان گفت کاربرد دیگر در صنایع کاغذ خیلی بیشتر از منابع انرژی‌زای دیگر است. همچنین در فرآیند بازیافت کاغذ نیاز به ضدعفونی مواد تخمیر شده. داریم.

دیگ بخار در صنعت پتروشیمی و نیروگاه

محصولات پتروشیمی در زندگی ما به‌صورت روزانه مورداستفاده قرار می‌گیرد. تولید محصولات شیمیایی فرایندهای گرمایشی زیادی نیاز است. این حرارت از طریق دیگ بخار تأمین می‌شود. البته به ویلر بخار مورداستفاده در صنایع بزرگ و مادر مثل پتروشیمی ظرفیت‌های بسیار بالایی دارد.

کاربرد دیگ بخار در صنایع غذایی

صنایع غذایی با توجه به معیارهای متعدد بخش بزرگی از صنعت است. پردازش غذا شامل تبدیل مواد اولیه خام کشاورزی مانند گوشت، غلات، میوه‌ها، حبوبات و سبزی‌ها و نیز گیاهان و ادویه‌ها به کلیه موارد زیر است:

 • کنسرو کردن: شامل بسته باندی‌های وکیوم شده یا قوطی‌های کنسرو.
 • منجمد، ازجمله غذاهای آماده برای پخت‌وپز و پخته‌شده.
 • خشک‌کردن شامل خشک‌کردن با فشار و خشک‌کردن یخ‌زده و همچنین پختن فر.
 • تخمیر یا تقطیر کردن، ازجمله تولید نوشیدنی‌ها و لبنیات

کاربرد دیگ بخار در صنایع غذایی پرورش قارچ

لازمه پرورش قارچ داشتن محیطی با دما و رطوبت ثابت است. برای داشتن این محیط نیاز است. که از دستگاهی استفاده شود که بتواند این نیازها را برای شما بر طرف کند. دیگ بخار صنعتی تمام خواسته شما را پاسخگو است.همچنین توانایی ضد عفونی کردن و از میان بردن باکتری ها را هم دارد.

در پرورش قارچ همیشه باید دما در یک مقدار معینی قرار داشته باشد با زیاد شدن دما مواد داخل و روی سطح کمپوست از بین می رود. و با کم شدن آن رشد قارچ کمتر می شود. اما دمای مناسب به تنهایی برای پرورش قارچ کافی نیست، رطوبت هم باید در کنار دما در محیط باشد. تا هوای سالن پرورش قارچ خشک نشود. نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که روش های دیگری هم وجود دارد برای پرورش قارچ اما هیچ کدام به تنهایی جواب گوی نیازهای سالن پرورش قارچ و به خوبی این روش نیستند و هزینه های این کار را افزایش و خطرات خود را دارند.

کاربرد دیگ بخار در تولید قند و تولید کیک و شکلات

قند محصول استفاده از نیشکر خام می باشد. نیشکر را با آب مخطوط کرده. و به کمک دیگ بخار صنعتی آنها را حرارت می دهیم. تا به چیزی مثل آب قند برسیم. در ادامه با دادن حرارت و تبخیر شدن کم کم آب مواد به شکل بلوری در می آیند. که در نهایت قند را به این شیوه تولید می کنند. کیفیت آب مورد استفاده در این صنعت غذایی بسیار با اهمیت است. و با دیگ بخار صنعتی به این امر دست پیدا خواهید کرد. کاربرد دیگ بخار صنعتی در صنایع غذایی کمک زیادی به این صنعت کرده تا بتوان محصولی با کیفیت و سالم به دست آورد.

مقاله :  کار دی اریتور

یکی دیگر از کاربردهای بویلر صنعتی تولید کیک و شکلات می باشد. اما سوال اینجاست چرا باید برای تولید کیک و شکلات از دیگ بخار استفاده نمود؟ تولید کیک و شکلات به گونه ای است. که باید اول مواد را با هم مخلوط کرد و پس از آماده شدن و طبخ کردن باید آن را به شکل خمیری در آورد. مواد خمیری شکل بعد از آماده شدن برای پخته شدن در داخل ظروف مخصوص ریخته می شوند. و وارد اتاق پخت و پز می شوند. در تک تک این مراحل از انواع دیگ بخار برای تولید کیک و شکلات استفاده می شود. کاربرد دیگ بخار صنعتی در صنایع غذایی برای تولید کیک و شکلات با این مراحل پایان نمی یابد. بلکه با کمک این دستگاه محصولات تولیدی را خشک کرده و بعد از آماده شدن به کمک دیگ بخار بسته بندی می شوند.

دیگ بخار و صنعت نوشیدنی

در صنایع نوشیدنی بخار و گرما دو کاربرد دارد بخش اول برای عملیاتی که نیاز به گرما و حرارت قابل تنظیم دارند و دومین بخش برای فرآیندهای نظافت و شستشو است. در تولید انواع نوشیدنی‌ها از گرما استفاده می‌شود و این حرارت باید قابل تنظیم و بالا باشد. بهترین راه‌حل ایجاد دمای موردنیاز استفاده از دیگ بخار است.

از طرف دیگ دستگاه‌ها و وسایل مورداستفاده در فرآیند تولید به‌طور مرتب باید شستشو و نظافت شوند. شستشو با بخار یکی از بهترین روش‌ها در این قسمت هست که علاوه بر تمیزی فرآیند ضدعفونی را نیز انجام می‌دهد. استفاده از بخار تمیز در این بخش‌ها بسیار موردتوجه است.

کاربرد دیگ بخار در صنایع لبنی

برای اینکه محصولات لبنی تولید شوند باید شیر را گرم و فرآوری کرد. راه حل قابل اطمینان استفاده از دستگاه پر قدرت و با کیفیت است. دیگ بخار برای این کار به طور قطع مناسب ترین روش است. بهداشت در این صنعت حرف اول را می زند زمانی که شیر را به نقطه جوش برسانید ، باکتری ها و میکروب ها را از میان می برید و از فاسد شدن شیر جلوگیری می شود. و به طبع عمر و مدت زمان استفاده از شیر بیشتر می شود. کاربرد دیگ بخار صنعتی در صنایع غذایی به تهیه شیر خشک، پنیر، کره، خامه، ماست و پاستوریزه کردن مواد و استریل وسایل کمک کرده است.

کاربرد دیگ بخار صنعتی در صنایع غذایی مثل لبنیات باعث شده که محصولات به صورت پاستوریزه به دست مصرف کننده برسد. و از سلامت و بهداشت آن اطمینان داشته باشد. در بحث تولید هم منجر به بالا رفتن میزان تولید شده تا جوابگوی نیازهای غذایی همه مردم باشد .

کاربرد دیگ بخار در تولید رب گوجه فرنگی

حرارت مهمترین عاملی است که برای تولید رب گوجه فرنگی بسیار اهمیت دارد. و برای داشتن این المان باید از دیگ بخار کمک گرفت. حال در ادامه مطالب بیشتر با فرآیند تولید رب و کاربرد دیگ بخار صنعتی در صنایع غذایی آشنا می شوید. در ابتدای مرحله تولید گوجه فرنگی ها را شستشو داده و بعد از آن گوجه های خراب را جدا کرده و سپس آنها را تکه تکه و کوچک می کنند. حال نوبت به بویلر صنعتی می رسد تا با بالا بردن دما گوجه ها را به شکل خمیر در آورده که حرارت زیاد باعث می شود. باکتری های موجود از بین بروند و محصول ضد عفونی شود.

مقاله :  دیگ بخار 5 تن

در مراحل دیگر مواد اضافی مانند پوست و دانه ها جدا می شوند. و خمیر گوجه فرنگی را تحت خلاء جوش داده تا به غلظت برسد. در پایان خمیر گوجه فرنگی از لوله هایی عبور می کنند که با بخار گرم می شوند. که باعث استریل شدن مواد شده تا از سلامت محصول تولیدی اطمینان حاصل شود. همچنین کاربرد دیگ بخار صنعتی در صنایع غذایی سبب شده تا سرعت و حجم تولید به شکل مناسبی افزایش پیدا کند. با توجه به مزایای ارائه شده درباره تولید رب با استفاده از دیگ بخار که شامل ضدعفونی کنندگی، افزایش سرعت تولید رب، از بین بردن باکتری های مضر و حرارت بالا جهت پخت و پز باید از کاربرد دیگ بخار صنعتی در صنایع غذایی بیشتر اهمیت قائل شد.

کاربرد دیگ بخار در تولید گیاهان گلخانه ای

در داخل گلخانه گیاهان برای رشد علاوه بر اینکه باید از خاک و کود مناسب استفاده کنند. باید دما و رطوبت هم در مقدار معین تولید و تنظیم شود. شما با کاربرد دیگ بخار صنعتی در صنایع غذایی می توانید. احتیاج گلخانه را در مورد دما و رطوبت را به راحتی حل نمایید.، این دستگاه دما را با گرم کردن آب و از طریق لوله هایی با جنس مقاوم که در سرتا سر محیط کشیده شده اند تامین می کند.

در این روش دیگ بخار می تواند دما را در همه نقاط به میزان ثابت نگه دارد و از وارد شدن سرما به درون گلخانه جلوگیری کند. تا بر روی کیفیت محصولات تاثیر نگذارد. کاربرددیگ بخار صنعتی در صنایع غذایی فایده دیگری هم دارد نظیر مصرف پایین سوخت و پخش نشدن گاز منو اکسید کربن. به دلیل احتراق در بویلر صنعتی، تمام این ویژگی های گفته شده دلیلی بر انتخاب دیگ بخار صنعتی شده است. که به عنوان یک سیستم مرکزی در داخل گلخانه ها مورد استفاده قرار گیرد.

سوخت دیگ بخار صنعتی در صنایع غذایی

به طور کلی سوخت مصرفی دیگ بخار صنعتی در صنایع غذایی برای ایجاد گرما و رطوبت و سوخت های فسیلی می باشد. بیشترن سهم استفاده از سوخت ها به گاز طبیعی تعلق دارد. به دلیل اینکه دسترسی ساده تری دارد و کمتر دستخوش تغییر قیمت می شوند. و بعد از آن سوخت های زیست توده ، زغال سنگ و نفت سیاه قرار دارند. مصرف سوخت در دیگ بخار صنعتی نسبت به سایر روش های سنتی کمتر می باشد. و باعث کاهش هزینه های تولید شده و در طولانی مدت مقدار زیادی از سرمایه شما حفظ می شود.

سخن آخر

دیگ بخار یا بویلر بخار کاربردهای بسیار فراوانی در صنعت وزندگی امروزه ما دارند از مصارف خانگی تا مصارف صنعتی که در این مقاله به تعدادی اشاره کردیم و کاربردهای مختلف دیگ بخار در صنعت به‌طور خلاصه توضیح دادیم. قصد خرید دیگ بخار، دیگ آب گرم، دیگ روغن داغ باکیفیت و مناسب با استانداردهای روز دنیا رادارید؟ شرکت تولیدی بخار شعله خراسان با 15 سال سابقه در خدمت شماست تا بهترین کیفیت را ارائه دهد.

7 پاسخ
 1. ashkan
  ashkan گفته:

  خیلی عالی ما برای شرکتمون از شما خرید کردیم و از کیفیت محصول واقعا راضیم ثابت شد کالای ایرانی میتونه با کیفیت باشه

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.