دیگ بخار

دیگ بخار افقی

با توجه به نیاز و درخواست مشتری دیگ بخار در دو طرح افقی و عمودی ساخته می شوند. دیگ های عمودی بیشتر مورد علاقه آن دسته از مشتریانی است. که فضای محدودی برای قرار دادن بویلر در موتورخانه دارند. و معمولا در ظرفیت و فشارهای پایین ساخته می شوند. با توجه به تک مرحله ای بودن دیگ بخار عمودی یکی از معایب آن راندمان حرارتی. پایین تر نسبت به بویلرهای افقی است همچنین دسترسی سخت تر به کوره جهت بازرسی. و احتمال تماس مستقیم آتش با بخار از دیگر معایب آن می باشد.

بویلر بخار افقی با توجه به افزایش سطوح حرارتی و طراحی سه پاس.، راندمان حرارتی بالاتری دارد، دسترسی به کوره و لوله ها بسیار آسان است.، قابلیت طراحی در فشار و ظرفیت های بالا وجود دارد و احتمال تماس مستقیم آتش. با بخار در دیگ های بخار افقی بسیار ضعیف است.(برای بررسی دقیق تفاوت این دو نوع دیگ مقاله برتری دیگ بخار افقی به عمودی  را مطالعه کنید.)

دیگ های بخار ماشین سازی بخار شعله خراسان از ظرفیت 300کیلو گرم تا ظرفیت 15 تن در ساعت. به صورت افقی سه پاس wet back. ، افقی سه پاس Dry Back  و دو پاس  کوره برگشتی و ازنوع فایر تیوب تولید می گردد. کوره اصلی در طراحی بویلر بخار افقی با ظرفیت 5 تن در ساعت و بالاتر، به صورت تمام کاروگیت می باشد .این نوع طراحی باعث افزایش طول عمر بویلر، افزایش راندمان حرارتی کاهش مصرف سوخت و در نتیجه کاهش آلودگی هوا می گردد.

مقاله :  تفاوت دیگ بخار و دیگ آبگرم

مشخصات دیگ بخارمناسب: 

 1. ساختمان ساده و محکمی داشته باشد.
 2. مواد و طریقه ساخت آن طبق استاندارد باشد.
 3. سطح حرارتی بالایی داشته باشد.
 4. طرحی که گردش دائمی آب در دیگ را تضمین کند در نتیجه توزیع گرما به طور یکنواخت در سرتاسر حجم آب انجام شود و قسمتهای مختلف سطوح گرمایی را تا حد امکان در دمای یکسان نگه دارد.
 5. کلیه بخش های دیگ بخار جهت تعمیر ، بازرسی  و تمیزکاری به راحتی قابل دسترس باشند.
 6. فضای کافی برای احتراق به طوری که گازها قبل از اینکه به دودکش برسند کاملا بسوزند.

طبقه بندی دیگ بخار

 طبقه بندی دیگ بخار بر اساس مدل:

 • دیگ بخار عمودی
 • دیگ بخار افقی که در مدل های 2 پاس و 3 پاس می باشد.

طبقه بندی دیگ بخار بر اساس نحوه استفاده از آن ها:

 • ثابت
 • قابل جابه جایی

دیگ های بخار لوله آتشی یا فایرتیوب (Firetube)

یکی از پرکاربردترین بویلرها در صنعت می باشند.

ساختمان  دیگ بخار افقی به این صورت می باشد که لوله ها از جنس آتشخوار بوده و شعله مشعل با عبور از داخل لوله ها و طی کردن مسیرهای مشخص آبی را که اطراف لوله ها را احاطه کرده به بخار تبدیل می کند.

در دیگ لوله آتشی یا فایرتیوب فضای بین لوله ها و محفظه اصلی دیگ از آب پر شده و شعله با عبور از داخل لوله ها و محفظه احتراق باعث تبخیر آب درون دستگاه می شود.

دیگ بخار لوله آبی / واتر تیوب (Watertube)

مقاله :  اکونومایزر

در این دیگ، که بیشتر در ظرفیت های بالا تولید می گردد، درون لوله ها از آب پر شده و فضای بیرونی آن با شعله احاطه می شود.

انواع دیگ های بخار

دیگ های تک پاس: اولین نسل از دیگ های زغال سنگ سوز که لوکوموتیوهای بخار بودند در آنها گاز حاصل از سوختن زغال سنگ مسیر دیگ را یکبار طی میکر و به دودکش می رسید.

دیگ های دو پاس:

(برای تولید آب‌گرم و بخار در ظرفیتهای پایین)

گازهای ناشی از احتراق ، مسیر دیگ را دو بار طی میکند

بطوریکه ابتدا شعله درون کوره تشکیل میشود و طی مسیر کرده ( پس یک ) می‌کند

و پس از برخورد به انتهای کوره وارد لوله ها می شود ( پاس ۲ )  و در انتها وارد دودکش می شود.

دیگ های سه پاس:

(برای تولید آب‌گرم و بخار در ظرفیت های بالا) گازهای ناشی از احتراق مسیر دیگ بخار را سه بار طی می‌کند و بعد وارد دودکش می شود.

مزایا و مشخصات فنی

 1. ساختار این دیگ ها مطابق با استاندارد بین المللیBS2790 و استاندارد ملی  isiri4231 میباشد.
 2. فولاد مصرفی در ساخت بدنه بویلرهای واحد صنعتی بخار شعله اعم از کوره.، محفظه برگشت و تیوب شیت ها از نوع ورق آتشخوار DIN17155-17Mn4 می باشد. تیوب های حرارتی از نوع آتشخوار بدون درز DIN17175-St35.8 بوده. و دارای گواهینامه تأیید کیفیت (گواهی آنالیز شیمیایی و تست مکانیکی) میباشد.
 3. الکترود های مصرفی از نوع E6010 و E7018 می باشد جوشکاری در پاسهای ریشه ایی با الکترود سلولزی 6010 و مراحل بعدی با الکترود قلیایی 7018 تحت پیش گرم مناسب با دمای 300-250 درجه سانتی گراد انجام میشود.
 4. واحد صنعتی بخار شعله طراحی این محصول را مجهز به اکونومایزر و پیش گرم کن مخصوص آب ورودی به سیستم قرار داده تا با بهره گیری از این تجهیزات الحاقی راندمان افزایش یابد.
 5. با توجه به فایرتیوب بودن سیستم، عملیات بهسازی دیگ پس از سپری شدن عمر مفید آن،تنها با تعویض لوله ها و رسوب گیری محفظه صورت میپذیرد.
 6. مجهز به ابزار کنترلی دقیق و تمام اتوماتیک مدرن میباشد
 7. دارای استراکچر اپراتور برای دسترسی آسان به تجهیزات و شیرآلات
 8. فشارکار : 6 تا 18 بار
 9. مشعل بنا به خواست مشتری می تواند گازسوز، گازوئیل سوز و یا دوگانه سوز باشد.
 10. ایزولاسیون از  پشم سنگ (ROCK WOOL) با دانسیته 80 می باشد
 11.  پوشش نهایی از ورق استنلس استیل می باشد .
 12. جوشکاری توسط جوشکاران مجرب و دارای گواهینامه جوشکاری بر اساس WPS و PQR ،انجام می شود . جوش ها در حین فرایند ساخت توسط واحد کنترل کیفیت و همچنین نماینده رسمی شرکت بازرسی ( مورد تایید اداره استاندارد) تحت بازرسی ( RT , MT , VT, UT ) قرار می گیرد. و در نهایت پس از تکمیل شدن مونتاژ و جوشکاری ، دیگ با فشار 1/5 برابر فشار طراحی توسط بازرس تست هیدرواستاتیک می شود. و پس از تایید نهایی گواهی و پلاک استاندارد برای دیگ صادر می گردد.
مقاله :  هيتر هوای گرم

جهت مشاوره با تیم فنی بخار شعله خراسان تماس بگیرید:

09128978600

09152073141

05135415050

 

مطالب پیشنهادی :

دیگ آبگرم و آبداغ

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.