تله بخار

بویلر و یا همان دیگ بخار با گرم کردن آب ، آن را به نقطه جوش می رساند . این مخزن تحت فشار گاهی ممکن است دچار مشکل شود که در این صورت باید برای تعمیر و عیب یابی دیگ بخار از متخصصین در این زمینه کمک گرفت.برای صرفه جویی در مصرف انرژی در دیگ بخار راه های متعددی وجود دارد . اما شاید ساده ترین و موثرترین روش، تعمیر و نگه داری تله بخار بصورت درست و اصولی و در زمان مناسب می باشد.

تله بخار چیست؟

شیر اتوماتیکی است که مانع از خروج بخار از سیستم شده و در صورت لزوم آب و یا گازهای نامحلول موجود در سیستم را تخلیه می‏نماید.به عبارت دیگر  یک دریچه self-contained است که به طور خودکار مایع درون محفظه بخار را تخلیه می کند. تا زمانیکه بخار زنده، باقی بماند. (وظیفه آن جلوگیری از خروج بخار زنده است) و یا در صورت لزوم اجازه می دهد تا بخار به سرعت کنترل شده یا معادل برسد. این شیر ها بصورت موازی با سیستم نصب شده و وظیفه آنها تخلیه کندانس موجود در خطوط است.

نحوه عملکرد تله بخار

ساده ترین مدل تله بخار یک دیسک یا لوله جامد کوتاه همراه با یک حفره کوچک حفاری شده در میان آن می باشد که در پایین ترین نقطه تجهیز نصب شده است. از آن جایی که کندانس بخار در پایین ترین نقطه جمع آوری می شود و بخار زنده در حجم حدود 1200 بار بزرگتر از سیال داغ است. کندانس به طور موثری حذف می شود و بخار مسدود می شود. با این حال مقدار زیادی از تله بخار ها در عملیات با طراحی مکانیکی و ترموستاتیک می باشد.

تله بخار مکانیکی و ترموستاتیکی به طور عمده هنگامی باز می شود که میعانات گازی و گازهای ساکن باید حذف شوند و هنگامی که تمام میعانات حذف شد، بسته می شود. این فرآیند هنگامی که بخار جدید دوباره میعان می شود و اماده تخلیه است، تکرار می شود. بهترین زمان عملکرد تله بخار ها هنگامی است که به طور خاص برای عملیات تراکم در آن استفاده می شوند، اندازه گیری شود.

مقاله :  فیلترشنی

معمولا بهتر است که سایز آن ها بزرگتر باشد، چرا که در این حالت میعانات موجود تخلیه خواهند شد. اگرچه سایز بزرگتر تله بخار ممکن است به سرعت پوشانده شود. انرژی تلف شده (از بخار استفاده  شده) و اگر به شدت زیاد باشد می توانند باعث مشکلاتی  را در پروژه شود.

انواع تله بخار

در زیر به معرفی انواع تله بخار اشاره می کنیم:

تله بخار مکانیکی

این تله بخار بر اساس اختلاف چگالی اب و بخار عمل می کند. تله بخار فلوتری و سطلی از این دسته اند. این مدل از تله بخار ها دارای شناور هایی هستند که در رابطه با سطح میعانات افزایش و کاهش می یابد و این حالت معمولا دارای یک اتصال مکانیکی می باشد که شیر را باز و بسته می کند. تله های مکانیکی در رابطه با سطح میعانات موجود در بدنه تله بخار عمل می کند. تله بخار مکانیکی معمولا طول عمری بین 3 تا 4 سال می باشد. سطل معکوس و تله های شناور نمونه هایی از تله های مکانیکی هستند. تله های شناور به “تله شناور توپ آزاد” و “تله شناور توپ اهرمی” طبقه بندی می شود.

تله بخار حرارتی

این مدل از تله ها دارای شیری می باشد که توسط انقباض/انبساط باز و بسته می شود. این امر متاث از  اختلاف دمای تله های مکانیکی می باشند که در طراحی آن ها نیاز است میعانات زمانی نگه داشته می شوند تا به اندازه کافی خنک شوند تا به شیر اجازه باز شدن بدهد. در بعضی شرایط استثنایی، این حالت مطلوب نیست. اگر میعانات به محض به وجود آمدن نیاز به حذف شدن داشته باشند. با توجه به بهترین روش ها  جهت ذخیره انرژی و کاهش انتشار صدور CO2، در بسیاری از عملیات ها (مانند خطوط ردیابی) به طور جهانی  پذیرفته شده است که میعانات قبل از دمای 40 درجه سانتی گراد تا 104 درجه فارنهایت کم تر از دمای اشباع باید حذف شود. بهترین عمل تنها با استفاده از تله هایی با عملکرد دمایی ممکن است. تله های کنترل دمایی (TB)، تله های ترموستاتیک، تله های بی ترموستاتیک نمونه هایی از تله هایی با عملکرد دمایی می باشند.

مقاله :  کارایی دیگ بخار

 تله ترمودینامیکی (TD)

که بر اساس سرعت بالای بخار و چگالی بیشتر اب به بخار عمل می کند. تله بخار دیسکی از این دسته است. تله های ترمودینامیکی بر روی تفاوت پاسخ دینامیکی به تغییر ولتاژ در جریان سیالات تراکم پذیر و تراکم ناپذیر کار می کند. زمانی که بخار وارد می شود، فشار استاتیک بالای دیسک، به دیسک برخلاف سیت به فشار بالای شیر می راند. فشار استاتیک در یک منطقه ی بزرگ ورودی غلبه می کند. همانطور که بخاز شروع به میعان شدن می کند، فشار خلاف دیسک و سیکل های تله کاهش می یابد. این امر اساسا یک تله TD را چرخه زمانی می سازد و حتی اکر فقط بخار وجود داشته باشد یاز خواهد شد. اگر گاز غیر متراکم در بالای دیسک جمع شده باشد، می تواند موجب بسته شدن تله شود.

 ترموستاتیکی

که بر اساس اختلاف دمای بخار و کندانس عمل می کند. تله بخار ویفری و بی متالیک از این دسته اند.

تله نازل ونتوری

عملکرد آن ها بر اساس جریان دو فاز جهت حذف میعان از سیستم های بخار می شود. بخار و میعان از چندین مرحله عبور می کنند. جایی که سیال متراکم تر (میعان) به طور مداوم نازل ونتوری را تخلیه می کند و از فرار بخار جلوگیری می کند. طراحی این تله بسیار آسان است و شامل هیچ جز مکانیکی که آسیب ببیند، نیست. سایز دقیق آن نسبت به تله های مکانیکی حیاتی تر است. ار آن جایی که یک سیستم با عملکرد بخار به طور مرتب میعان تولید می کند ، نازل ونتور به طور مداوم بارگذاری می شود. هرگونه آلاینده ای همراه با میعان بیرون برده می شود.

وظیفه steam trap

وظیفه اصلی آن تخلیه کندانس هوا و گازهای نامحلول از سیستم بدون اجازه عبور و اتلاف بخار می باشد. در صورتی که معیوب شود بهتر است در حالت باز (fail open)  قرار گیرد تا از تخلیه دائم کندانس اطمینان حاصل شود.

باید نیاز هر فرآیند با تکنولوژی و نوع steam trap هماهنگ گردد. نقاط قوت و ضعف مخصوص خود داشته و بنابراین در صورت انتخاب نادرست نتیجه ضعیفی را به دست خواهد داد.

مقاله :  دیگ روغن داغ

بسیار مهم است که توجه کنیم هیچ نوع تله بخار کاملی که جهت استفاده در تمامی کاربردها و سایت ها مناسب باشد وجود ندارد. سازندگان معتبر معمولا نرم افزارهایی جهت اندازه گیری تله های بخار تهیه می نمایند که به کاربران امکان انتخاب بهینه و جلوگیری از اشتباهات اولیه را می دهند.

اطمینان حاصل نمایید که بخار تولیدی تا حد ممکن خشک بوده و دارای حداکثر انرژی نهان مفید جهت انتقال حرارت (Bt/Ib) می باشد

نگهداری و بازرسی مداوم سیستم

حتی در صورت انتخاب صحیح اندازه و نوع آن، برنامه نگهداری کاملی جهت حفظ راندمان سیستم مورد نیاز می باشد. به عنوان نمونه :

 • کلیه تله های بخار حداقل باید به صورت سالیانه بازرسی شوند.
 • عملکرد تله های بخار حداقل با دو روش از روشهای تست ( دیداری، شنیداری، دمایی) بررسی شود.
 • کلیه سیستم بخار و کندانس باید مجهز به عایق باشد. ولی از عایق کاری تله های بخار اجتناب نمایید زیرا ممکن است منجر به اختلال در عملکرد آنها شود. ( مگر نوع مکانیکی آن (از نوع inverted bucket و ball float).  که در زمستان احتمال یخ زدن دارن و کارکرد آنها مستقل از دمای بخار است).
 • تله های بخار را در محلی نصب نمایید که امکان سرویس و بازدید راحت داشته باشند. ( در غیراینصورت ممکن است به ندرت بررسی گردند.)
 • در صورت انتخاب صحیح نوع، اندازه گیری مناسب و نصب و نگهداری مطلوب.، سالیان متوالی بدون مشکل خاصی به کار خود ادامه می دهند. به هر حال باید به خاطر داشت که تله های بخار تنها جزئی از سیستم بوده. و باید مورد توجه خاصی به دیگر تجهیزات و عواملی که ممکن است. بر عملکرد آنها تاثیر داشته باشند مبذول گردد.

ویژگی های تله های بخار با توجه به نوع کاربرد

با توجه به هدف این مقاله در ارتباط با برخی مسائل موجود در سیستم های بخار.، پرسنل بهره بردار و نگهدار باید با مشخصات عمومی  آشنا باشند :

معیار های اندازه گیری و انتخاب

 • تکنولوژی عملکرد
 • فشار کاری و ظرفیت تخلیه کندانس
 • دمای کاری
 • هواگیری
 • مناسب بودن جهت نحوه لوله کشی سیستم
 • مقاوم در برابر انجماد
 • سهولت نصب، بازرسی و بهره برداری

جهت مشاوره و خرید دیگ بخار با شماره 09152073141 تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.