economizer اکونومایزر

اکونومایزر یکی از انواع مبدل حرارتی است که آب تغذیه بویلر از میان آن عبور داده شده است. از حرارت گازهای داغ خروجی برای گرم کردن این آب استفاده می شود. بدین ترتیب، آب تغذیه با دمای بالاتری به درون بویلر فرستاده شده. و انرژی کمتری را برای تبخیر و یا گرمایش آب نیاز دارد. لذا در این حالت، با یک مقدار انرژی مشخص، می توان آبگرم و یا بخار بیشتری را تولید کرد. نتیجه ی این امر افزایش در راندمان بویلر است. به طور تقریبی، یک افزایش 10 درجه ی سلسیوسی در دمای آب تغذیه، باعث افزایش 2 درصدی راندمان می شود.

دلیل استفاده از اکونومایزرها به صورت بخش جداگانه و خارج از بویلر

اکونومایزرها را به صورت واحدی جداگانه از بویلر طراحی کرده. و آن را به عنوان یک ابزار کمکی برای پیش گرمایش آب تغذیه استفاده می کنند. در صورتی که می توان بویلرها را به گونه ای طراحی کرد که تمام انتقال حرارت درون آنها صورت بگیرد. و دمای گازهای داغ خروجی به گونه ای باشد که حرارت زیادی اتلاف نشود.

این امر به چند دلیل مورد توجه می باشد:. با گرفتن تمام انرژی دود در بویلر، اسید سولفوریک مایع شده. و لوله های بویلر را سوراخ می کند. پس به جای بویلر اکونومایزر حرارت بقیه دود را استفاده می کند. دمای آب تغذیه پایین تر از دمای آب درون بویلر است،. پس می توان در فضای کوچکتر، انرژی بیشتری را انتقال داد. در صورت تخریب لوله های اکونومایزر، تنها بخشی از لوله های سیستم بخار تخریب شده به بویلر آسیبی وارد نمیشود.

مقاله :  دی اریتور

اکونومایزر ساخت واحد صنعتی بخار شعله با بکارگیری تکونولوژی روز و کارمد سبب شده است. مصرف سوخت به میزان به میزان 6%-20% کاهش یافته و سرمایه گذاری صورت گرفته ظرف مدت کوتاهی جبران خواهدشد. طراحی این دستگاه از نوع واترتیوب با لوله های پره دار(فین دار) میباشد. که تیوب ها به صورت موازی با چند پاس گردش در داخل بدنه غیر تحت فشار قرار می گیرند. جهت جلوگیری از افت فشار تمهیدات لازم در طراحی لحاظ شده است.

 مزایا و مشخصات فنی

  1. تیوب های مصرفی از نوع بودن درز آتشخوار از جنس DIN 1755-ST 35-8 بوده. و فولاد مصرفی مناطق غیر تحت فشاراز جنس DIN 17155 -17MV 4 می باشد.
  2. فشارکاری اکونومایزر بر مبنای فشار مجاز کارکرد دیگ، طراحی می گردد.
  3. بدنه مبدل اکونومایزر بخار شعله به وسیله الیاف با ورق گالوانیزه رنگی و استنلس استیل کاور می شود.
  4. الکترود مصرفی برای جوش های نفوذی و تکمیلی از نوع E 7018 و E 7010 می باشد.، که مطابق با استاندارد WPS و PQR مورد مصرف قرار می گیرد.

جهت مشاوره با تیم فنی بخار شعله خراسان تماس بگیرید:

09128978600

09152073141

05135415050

مطالب پیشنهادی :

فیلتر شنی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.